Einstein neměl rád děsivou akci na dálku. Dnešní fyzici odvážně zkoumají entanglement v opačném extrému. Analýzami vysokoenergetických srážek elektronů s protony zjišťovali, jak funguje děsivá akce uvnitř protonu, tedy opravdu hodně na blízko, v prostoru o velikosti zhruba 0,84 femtometru.
Původci rychlých rádiových záblesků by mohly být magnetary, velmi extrémní pozůstatky zaniklých masivních hvězd, které svírají nesmírně silná magnetická pole. Konkrétní mechanismus vzniku záblesků ale ještě není známý. Mohl by to být hluk po dopadu mezihvězdných těles na magnetary?
Province Chu-nan, už tak dost proslulá nerostným bohatstvím, ukrývá doposud největší známé ložisko zlata na světě. Je ho tam zhruba 1 000 tun ve velmi vysoké koncentraci v hornině. Tržní hodnota by měla být asi 83 miliard dolarů. Jak se zdá, zásoby zlata, byť určitě nejsou bezedné, zřejmě jen tak nedojdou.
Za takovou dobu se na tak významných místech na Kykladách vykopalo leccos, co stojí nejen za řeč, ale i za ukázání. K tomu něco dobových fotografií z nalézání.
Pokud nedostanete infarkt, vražední klauni, tlející zombíci a zatuchlí kostlivci pozoruhodným způsobem resetují imunitu a mění hladinu různých typů imunitních buněk příznivým směrem, což se projevuje potlačováním zánětů. Jak se zdá, divoce se lekat v pouťovém domě hrůzy je kupodivu zdravé.
Geneticky modifikované nízkopalergenní kočky přicházejí. V zemích s rozumnou legislativou se nemusí bát, že by tyto kočky z titulu nízké alergenity trpěly. A my v Evropské unii se nemusíme obávat, že by se k nám tato zvířata v dohledné době dostala. Legislativa EU nás před nimi spolehlivě „ochrání“.
V amerických laboratořích Oak Ridge National Laboratory ještě zcela nedávno nejvýkonnější superpočítač světa Frontier prolomil hranici exakapacitních simulací vesmíru. Astrofyzici mohli poprvé udělat kosmologickou hydrodynamickou simulaci, které představuje zhruba tolik vesmíru, kolik zabírají průzkumy oblohy velkými dalekohledy.
Lidské srdce regeneračními schopnostmi nijak zvlášť nevyniká a ty se po infarktu ještě sníží. Proto vědce překvapilo, když u poškozeného srdečního svalu zjistili šestkrát vyšší úroveň regenerace než u zdravé srdeční svaloviny.
Ve Spojených státech vytvořili mezi lety 1985 a 2021 spálením uhlí asi 1,9 miliard tun popílku. Zhruba dvě třetiny skončily bez užitku na skládkách a jsou teoreticky dostupné pro další zpracování. Podle nového výzkumu je v americkém popílku k dispozici asi 1,1 milionů tun vzácných zemin za zhruba 8,4 miliard dolarů. Jsou na dosah ruky.
Francouzští Soframe vytvořili šikovný a vysoce mobilní laserový systém obrany proti mikro a mini dronům. Na 3 kilometry je oslepí a na 1 kilometr fyzicky zlikviduje za širokého rozmezí podmínek. Může se pohybovat v náročném terénu a chránit frontové jednotky nebo důležité cíle v zázemí.
Postup označovaný jako reprogramace genomu se zatím využíval hlavně pro změnu jednoho typu zdravých buněk na jiný. Nyní ho vědci stále častěji zkoušejí při uzdravování buněk propadlých nádorovému bujení.
Pokud by astrofyzici měli ohromné štěstí a v Mléčné dráze nebo blízké satelitní galaxii exploduje supernova – a pokud bude gamateleskop Fermi natočený správným směrem – mohli by detekovat projevy axionů, dnes asi nejvíce slibných kandidátů na temnou hmotu. Anebo by mohli naopak vyloučit existenci mnoha typů axionů a podstatně zúžit pátrání.
Prototyp kosmoplánu Mk-II Aurora startupu Dawn Aerospace při testovacím letu nad Novým Zélandem během stoupání do výšky 25 150 metrů prolomil rychlost zvuku a dosáhl Mach 1,1. Civilní doprava se formálně vrací za zvukovou bariéru, i když ještě asi potrvá, než noví cestující překonají rychlost zvuku.
Co když Velký třesk nebyl jeden? Podle radikální hypotézy, se po uplynutí pár pozemských měsíců po Velkém třesku odehrál ještě jeden, Temný Velký třesk. Kromě temné hmoty by se v něm zrodily i specifické gravitační vlny, které bychom s trochou štěstí mohli detekovat a konečně tím odkrýt temnou hmotu.
Interakce mezi zářením a hmotou bylo až doposud velmi obtížné modelovat. Dvojice fyziků University of Birmingham překonal nástrahy a sestavil model, který popisuje interakci záření a hmoty na kvantové úrovni. Pozoruhodným „vedlejším produktem“ modelu je možnost určit tvar jednotlivého fotonu, což si vědci nemohli nechat utéct.
Morbidní Aztékové neměli na práci nic lepšího, než vymyslet píšťaly se zvukem tak strašlivým, že z toho mnohým lidem tuhne krev v žilách. Magnetická rezonance potvrzuje, že poslech ehecachichtli je jako nechat si hacknout mozkovou kůru. Pokud máte kuráž, zkuste chvilku poslouchat. Byli jste varováni.
Vládne světu jednotný účel? Nebo žádný celkový účel všeho není? Nebo jde spíše o klubko příběhů, který dokážeme rozumně vyprávět pouze po částech? Otázka po celkovém účelu světa patří k novinkám řecké klasické doby. A jaký smysl má život, zvláště pak lidský, to radši necháme na jindy.
Když lidé v padesátých letech vynalezli parabolické lety, dostali ďábelský nápad vzít na palubu kočky a škodolibě sledovat, jak si poradí se stavem beztíže. Kočky se s grácií přenesly přes ztrátu důstojnosti, která je tam čekala, improvizovaly a nakonec naučily lidi, jak se efektivně pohybovat v mikrogravitaci. Astronauté využívají kočičí triky dodnes.
Virtuální qubity nic moc nevydrží. Mají jepičí život. Zato mechanické qubity, to je jiná káva. Tým švýcarského ETH Zürich postavil funkční mechanický qubit, který pracuje s daty jako se stavy membrány nepatrného bubnu. Vývoj je na počátku, na obzoru se rýsují mechanické kvantové počítače.
Turboelektrický adaptivní pohon startupu Astro Mechanica může fungovat ve třech různých režimech, které zajistí efektivní a úsporný provoz při 1. pojíždění po ranveji a letu podzvukovou rychlostí, 2. překročení hranice rychlosti zvuku a 3. vysokorychlostním letu až přes Mach 3.
Veletrh China International Aviation & Aerospace Exhibition 2024 je přehlídkou rozmanitých vojenských technologií. Podstatná část z nich přitom souvisí s drony a s obranou proti nim. CSGC a Norinco překvapili masivním mikrovlnným bojovým systémem, instalovaným na nákladním vozidle 8x8 Shacman SX2400/2500.
Scienceweek.cz běží na hostingu od MasterDC – předního provozovatele datových center v ČR. Podívejte se na jejich nabídku VPS a vyberte si parametry, virtualizaci i operační systém přesně na míru.